• Lublin Komis Turystyczna
  • Sklep Narciarski Lublin
  • Wypożyczalnia Nart Lublin

Długość nart a wzrost

W narciarstwie najważniejszy jest, aby dobrać odpowiednią długość nart do wzrostu. Od tego zależy nasz komfort jazdy i łatwość pokonywania odległości. Czasami zdarza się, że masz za sobą kilka zjazdów z niewłaściwym rozmiarem nart, a odczucia są takie, jakbyś zjeżdżał cały dzień.


Przy wyborze sprzętu narciarskiego brane są pod uwagę trzy aspekty:

-wzrost

-waga

-zaawansowanie.Jeśli mówimy o stopniu zaawansowania, możemy wyróżnić 3 stopnie:

-początkujący

-średniozaawansowany

-zawodnik


W zależności od stopnia zaawansowania trzeba kierować się poniższymi zasadami: Długość nart jest zależna od wzrostu osoby i ma to znaczący wpływ na szybkość ruchu i ogólnie na komfort jazdy na nartach. Stosunek masy jest niezbędny do ustalenia niezbędnej sztywności. Szczegółowo pisaliśmy o wskaźniku sztywności w artykule na temat wyboru nart ale w tej publikacji przeanalizujemy znaczenie prawidłowego stosunku wielkości nart do wysokości narciarza


Jak dobrać długość nart do wzrostu?


Optymalną długość nart określa wzór:
Idealna wysokość = (wzrost * (waga)) / (poziom umiejętności)

Jest to wskaźnik maksymalnej długości, może być mniejszy, ale nie większy. Jest to szczególnie ważne dla początkujących, którzy dopiero zaczynają uczyć się jazdy na nartach. Długość nart powinna być o 5-10 centymetrów dłuższa niż grzbiet. Wynika to z różnic w technice. Dla początkujących zaleca się wybieranie krótszego sprzętu. Dzięki nim łatwiej jest zrozumieć technikę jazdy, wchodzić w zakręty. Prędkość będzie przeciętna, ale to nie jest najważniejsze. Na pierwszym treningu musisz pomyśleć o idealnej technice i właściwym kroku. Dlatego nie zalecamy kupowania pierwszej pary drogich i markowych nart. Rozmiar nart według wysokości jest łatwy do ustalenia, najważniejsze jest, aby zmierzyć swój wzrost w butach narciarskich i użyć wzoru opisanego powyżej. Nigdy nie mierz boso. Długość nart wpływa na maksymalną prędkość, jaką mogą osiągnąć. Oczywiście istnieje wiele czynników - smarowanie, temperatura śniegu i tak dalej, ale przy wszystkich innych rzeczach równy sportowiec, który wybierze dłuższy sprzęt, będzie szybszy. W żadnym wypadku nie popełniaj tego błędu, że ​​im większy rozmiar, tym lepiej. Długość powinna być ściśle dostosowana do uwarunkowań sportowca, w przeciwnym razie wystąpią problemy i dyskomfort podczas jazdy.


Jak dobrać narty dla dziecka według wzrostu?
Dla nastolatków i dzieci powyżej szóstego roku życia narty są wybierane dokładnie tak samo. Używamy formuł dla dorosłych, które są wskazane na początku artykułu. Dzieciom w wieku przedszkolnym zaleca się wybranie nart krótszych, o tej samej wysokości co dziecko lub nieco więcej, dosłownie o 5 cm. Dziecko w tym wieku jest początkującym, dlatego sprzęt jest wybierany na podstawie treningu techniki. A najłatwiej to zrobić na krótkich nartach.
W żadnym wypadku nie kupuj nart i kijów do wzrostu. Może się to wydawać opłacalne, ale dziecko cierpi i może całkowicie stracić zainteresowanie jazdą na nartach.

Jeżeli nie wiesz jak dobrać narty do wzrostu, najlepiej skonsultuj się ze specjalistą a on dobierze i ustawi narty tak, żeby jazda na nartach była przyjemnością.

Strona Główna
SLALOM SPORT
Turystyczna 38
20-207 Lublin
516-154-335

MAPA

Artykuł: Narty czy snowboard
Artykuł: Snowboard
Artykuł: Snowboard sklep lublin
Artykuł: Buty snowboardowe lublin
Artykuł: Narty dla początkujących
Artykuł: Używane narty lublin
Artykuł: Używane buty narciarskie lublin
Artykuł: Sklep z używanym sprzętem narciarskim
Artykuł: Narty biegowe używane lublin